Odvoz suti: Jak se na něj připravit a co nepodcenit

Odvoz suti je třeba zajistit v případě bourání nebo přestavby vždy, nicméně firmy i lidé, kteří s odvozem a likvidací suti nemají zkušenost, často nevědí, jak se na odvoz připravit a na co si dát pozor. Co byste neměli opomenout? A jak je možné ušetřit? Povíme vám to!

Nechte to na odbornících

Kontejner na stavební suť

Kontejner na stavební suť

Nejjednodušší variantou je nechat si přistavit a následně odvézt kontejner firmou, která se na likvidaci suti specializuje. Ta vám nejen doveze kontejner, ale zároveň se postará o to, aby byla suť zlikvidována ekologickým způsobem. Skutečně profesionální firma by měla vědět, jak se sutí naložit, rozhodně by neměla skončit na černé skládce.

Firma, kterou se rozhodnete oslovit, by měla mít k dispozici různě velké kontejnery, obvyklý je objem 3 a 9 m3. Specializovaná firma by navíc měla mít k dispozici dost kontejnerů na to, aby vám mohla ideálně velký kontejner přistavit v den, kdy ho budete potřebovat.

Nepříjemné, ale nutné papírování

Než proběhne samotný odvoz suti, nezapomeňte na všechna potřebná povolení, která byste měli mít i během samotné likvidace po ruce, abyste se vyhnuli zbytečným problémům. Co všechno je třeba zařídit? Především následující „formality“:

  • ohlášení záboru veřejného prostranství
  • získání povolení od majitele pozemku, kde bude kontejner stát

Oboje se vás týká jen v případě, že nebudete suť nakládat na vlastním pozemku. S prvním bodem se pojí poplatek, který zaplatíte při ohlášení záboru veřejného prostranství obci. V druhém bodě jde o povolení od majitele pozemku, na kterém by měl kontejner na odvoz suti stát, případně je třeba uhradit i nájem za pozemek.

Počítejte se vším

Nesnažte se ušetřit tak, že se pokusíte odvoz suti vyřešit za co nejkratší dobu. Pokud přeceníte své síly, stane se opak – a vy pak zaplatíte nejen navýšený poplatek za delší dobu, kdy máte přistavený kontejner, ale možná i pokutu za zábor veřejného prostranství v delším časovém úseku, než jaký jste ohlásili.

Nepodceňujte ani prostor, který potřebujete nejen pro kontejner, ale i pro vozidlo, které ho přiveze. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení ve chvíli, kdy zjistíte, že na plánované místo není možné kontejner přistavit.

Můžete ušetřit. Jak na to?

Přistavení kontejneru

Přistavení kontejneru

I při likvidaci suti je možné ušetřit. Jak? Předně je třeba připravit vše s dostatečným předstihem, abyste měli kdy všechno rozvážit a objednat přesně podle svých potřeb. Připravili jsme si pro vás několik tipů, jak využít časovou rezervu, vše si promyslet a ušetřit.

  1. Porovnávejte různé firmy. Nejednejte jen s jednou firmou, ale zjistěte, jaké jsou možnosti. Pokud je to možné, nechte si vypracovat nezávaznou nabídku, a zajímejte se o to, jak je možné u dané firmy ušetřit. Ne vždy je výhrou nejnižší cena, berte v úvahu i to, jaké kontejnery má firma ve výbavě a jestli je její nabídka pro vás výhodná.
  2. Využijte speciální nabídky. Některé firmy nabízí množstevní slevu, slevu na druhý kontejner a podobně. Využijte toho!
  3. Více může znamenat méně. Pokud poptáváte likvidaci většího množství kontejnerů, vyplatí se vám spíš velký kontejner než několik malých. Zamyslete se nad tím, jaký objem suti potřebujete odvézt, a podle toho objednejte kontejner.
  4. Využijte kontejner i k dovozu materiálu. Pokud potřebujete zároveň dovézt písek nebo jiný materiál, obraťte se na firmu, u které objednáváte likvidaci suti. Vyjde vás to levněji.
  5. Počítejte s dostatkem času. Jak už bylo řečeno, není výhodné šetřit na čase. Naopak by se vám to mohlo vymstít a prodražit.

0 Comments